Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Pořizujeme zvíře: výbava pro křečka

Je křeček vhodný mazlíček?

Křeček patří mezi méně náročné domácí mazlíčky. Jde o hlodavce aktivního v noci, takže během dne si s ním moc legrace neužijete. Děti si s ním mohou pohrát na večer nebo brzy z rána. Někteří křečci mohou mít prchlivější povahu a nejsou nakloněni hrám. Mírnější povahu mají například křečci zlatí.

Pokud chcete svého křečka naučit nějaké kousky, tak se obrňte trpělivostí. Jsou to tvrdohlavá zvířata a mají svou vlastní hlavu. Když je křeček zahnán do úzkých, tak neváhá a může vás kousnout. Dobře své děti poučte o šetrné péči, protože mohou skončit s krvavým zraněním.

Křeček je od přírody samotář a není dobré chovat více křečků najednou. Dva samci nebo dvě samičky se budou prát. Chovat párek křečků také není dobrý nápad. Velmi rychle se množí a budete neustále řešit, co s potomky.

Základní výbava pro křečky

Křeček potřebuje klec nebo terárium o rozměrech alespoň 60 x 40 centimetrů. To je absolutní minimum a raději pořiďte větší prostory. Křečci rádi šplhají a v kleci mohou lézt po šprušlích. Skvělé jsou víceúrovňové klece s prolézačkami a tunýlky.

Jako každé zvíře, tak i křeček potřebuje bezpečné místo na pelíšek. Boudičku můžete koupit nebo  vyrobit z překližky. Křečci jsou malí a nepotřebují velký pelíšek. Rádi se však zavrtávají, tak jim dejte dostatek hoblin a případně vatu na vycpání hnízdečka.

Dále budete potřebovat misku na jídlo a na vodu. Vyberte misky z těžšího materiálu. Křečci jsou hraví a plastové misky rozsypou a roznosí po celé kleci. Místo misky na vodu lze pořídit napáječku, která zůstane déle čistá a zvíře se z ní naučí bez problému pít.

Čím křečka krmit

Křeček není na stravu nijak náročný. Dopřejte mu pravidelný přísun směsi pro hlodavce a vody. Jídelníček mu zpestřete senem, trávou a zeleninou. Zeleninu zavádějte do jídelníčku postupně a v menším množství. ZkoušejteOvoce je sladké a křečci po něm můžou velmi rychle ztloustnout.

Možná vás překvapí, že křeček je všežravec a velkou radost mu uděláte masem. Dejte mu vařené maso a uvidíte, že bude nadšený. Přilepšit mu můžete také klackem z lesa s červíky nebo kupte červi v obchodě. Živočišný zdroj bílkovin zajistí krásnou lesklou srst.

Článek je pouze inspirativní. Jakákoli péče o křečka nebo jiné zvíře by měla být konzultována s veterinářem.

Přečtěte si také Kdy dětem pořídit první zvíře nebo Proč je nezbytné provádět trimování?

Fotografie