Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Kdy dětem pořídit první zvíře

Učíme dítě samostatnosti

Zvíře je zkouškou zodpovědnosti pro dítě. Méně náročné druhy stačí krmit a jednou za čas vyměnit podestýlku. Psa je třeba pravidelně venčit a zaměstná celou rodinu, takovou pravidelnost některé děti nezvládnou a v péči selžou. Potom je musí zastoupit rodiče.

Pořiďte dítěti mazlíčka, když jste si jisti jeho zodpovědností. Koupit zvíře jako prostředek k dosažení samostatnosti není dobrá volba, dítě musí mít svoji vlastní vnitřní motivaci k péči. Mluvte s dítětem o jednotlivých druzích a vymyslete společný kompromis, protože některá zvířata jsou pro děti vhodnější než jiná.

Nenároční křečci

Křeček je ideální startovací zvíře pro menší děti. Péče o něj je nenáročná. Stačí ho nakrmit a jednou za čas vyčistit pelíšek. Křečci nejsou příliš společenští a opadnutí zájmu ze strany dítěte jim příliš nevadí. Aktivní jsou v noci a klec není dobré umisťovat do dětského pokoje, protože dělají v noci hluk. Někteří křečci mají sklon k agresivitě.

Inteligentní potkani

Potkani mají klidnější povahu a při troše snahy je naučíte i nějaké kousky. Můžete je vodit na vodítku nebo vám budou sedět za krkem. Fixují se na jednoho člověka a potřebují kontakt s lidmi nebo dalšími potkany. Péče o potkany je podobná jako o křečky.

Společenská morčata

Morčata jsou velmi společenská a doporučuje se chovat minimálně dva kusy, jinak jsou smutná a chřadnou. Snadno si zvyknou na člověka a vydávají radostné pískavé zvuky v jeho přítomnosti. Morče vyžaduje více prostoru a rozmanitou stravu bohatou na vitamin C, pravidelný přísun sena a zeleného krmení.

Roztomilí králíci

Velmi oblíbení u dětí jsou zakrslí králíci pro svoji mírnou a přátelskou povahu. Králík si zvykne na svého pána a snadno se naučí nějaké triky a vodění na vodítku. Můžete nechat dvířka klece otevřená a králík se bude pohybovat volně po bytě. Díky tomu nepotřebujte příliš velkou klec, protože se projde mimo ni a v případě potřeby nebo nebezpečí se skryje v bezpečí své klece.

Psi a kočky

Psi a kočky jsou o poznání náročnější mazlíčci. Péče o ně je náročná, a pokud budete chtít odjet na pár dní, tak budete muset sehnat hlídače ochotného venčit. Kočky nevyžadují tolik pozornosti a snadno si vystačí sami. Psi jsou velmi společenští a bez svého pána strádají a nezájem ze strany dítěte je může velmi zraňovat.

Pořízení psa vyžaduje velkou dávku odpovědnosti ze strany dítěte a nasazení celé rodiny. Pokud bydlíte v bytě, tak je pejska potřeba venčit několikrát denně za každého počasí, na dvorku stačí jedna větší procházka za den. I tak dobře zvažte, zda se jako rodina cítíte na tento velký krok, protože ročně končí v útulcích mnoho nechtěných zvířat.

Přečtěte si také Jak na první příkrmy nebo Jak zabavit děti během deštivého dne.

Fotografie