Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak na první příkrmy

Kdy s příkrmy začít

WHO doporučuje výhradně kojit do ukončeného šestého měsíce a dále kojit nejméně do věku dvou let. U nekojených dětí můžete začít už po ukončeném čtvrtém měsíci. Tato doporučení nejsou nijak závazná. Některé děti nechtějí příkrmy ani v sedmém měsíci a jiné kojené děti vám budou koukat do talíře už v pěti měsících.

Pokud si nejste jistí, můžete začátky konzultovat s pediatrem. V knihkupectvích je k dostání spousta knih, které vás provedou přípravou stravy pro nejmenší. Získáte inspiraci na zajímavé kombinace jídel a naučíte se pokrmy připravovat zdravě.

Pokud čerpáte ze zahraničních zdrojů, tak můžete být překvapeni rozdílným doporučením. U nás se tradičně podává jako první příkrm méně sladká zelenina (dýně, brambora, cuketa). V některých kulturách se začíná s ovocem a někde dokonce s masem či vnitřnostmi.

Zavádění mixované stravy

Mixovaná strava je pro první setkání s jídlem ideální. Většina rodičů zavádí potraviny právě ve formě pyré. Zelenina, ovoce i maso se připravuje šetrně na páře nebo vařením v tlakovém hrnci, aby se uchovalo nejvíce vitaminů. Do příkrmů se pro lepší vyprazdňování přidává pár kapek kvalitního oleje.

Začněte s podáváním oběda. První tři dávejte ochutnat jeden druh zeleniny, pokud se nedostaví žádná reakce, tak přidejte postupně další druhy. Tolerované potraviny můžete vzájemně kombinovat. Jídla nemusíte připravovat mnoho. Stačí několik lžiček, protože zvykáte zažívací trakt na novou potravu.

V prvních dnech nejsou příkrmy určeny k nasycení. Po obědě budete podávat umělé mléko nebo kojit. Nezapomeňte zařadit pitný režim, aby nevznikla zácpa. Stačí kojenecká voda nebo neslazený dětský čaj.

Méně tradiční BLW

Někteří rodiče se rozhodnou jít cestou BLW (odstav řízený dítětem), kdy se počátek podávání příkrmů řídí zájmem dítěte. Až dítě projeví zájem o jídlo (natahuje se, bere jídlo rodičům z talíře), tak dostane normální nemixovanou stravu.

Základním předpokladem pro metodu BLW je zdravý životní styl rodiny. Nemůžete dítěti podávat jídlo z fast foodu. Pokud se snažíte přejít na zdravější jídelníček, tak je stravování s miminkem skvělou příležitostí, protože právě teď tvoříte stravovací návyky svého potomka, který se učí nápodobou. Když uvidí, že vám zelenina příliš nechutná, tak ji také nebude chtít. Dejte svému dítěti ten nejlepší start a jděte příkladem.

Přečtěte si také Jak zabavit děti během deštivého dneNakupujte kvalitní dětská trička a pyžama pro svoje ratolesti.

Fotografie