Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat pelíšek pro kočku

Kde kočky rády spí?

Kočky jsou šelmy. Přestože zdomácněly už před mnoha lety, tak si zachovaly svoje prastaré instinkty. Jako každý lovec, má ráda i kočka přehled o situaci. Pelíšek tedy ideálně umístěte někam, kde bude mít kočička rozhled. Skvělá jsou vyvýšená místa nebo s dobrým přístupem.

Každá kočka se ráda vyhřívá na sluníčku. To jí můžete dopřát i v pelíšku. Umístěte jej pod okno na jižní stranu. Vyhněte se místům v průvanu nebo přílišné tmě. Pokud se kočce v pelíšku nelíbí, tak jej zkuste přesunout na jiné místo.

Přestože je kočka obratná, tak dbejte na zabezpečení pelíšku. Je-li pelíšek umístěn ve výšce, tak by povrch neměl klouzat. Pelíšek v závěsném koši nebo na kočičím stromě se nesmí kývat. Pozor také dejte na ostré předměty.

Typy kočičích pelíšků

Kočky stejně jako lidé mají nejrůznější povahy. Některé kočky jsou obezřetnější a bude jim vyhovovat uzavřenější pelíšek, kam se v případě potřeby skryje. Takovýto pelíšek seženete pod názvem kukaň nebo také iglú. Vybírejte podle velikosti své kočky a počítejte, že koťátko časem vyroste.

Další možností jsou otevřené pelíšky bez stříšky nebo jiné ochrany. Odvážné kočky nemají problém v takovémto pelíšku složit hlavu. Jiným kočičkám bude vyhovovat umístění hnízda na klidné místo. Pelíšek také může být součástí kočičího stromu nebo prolézačky.

Některé kočky si přes veškerou snahu nezamilují žádný z pelíšků. Svého mazlíčka pak budete nacházet v dětské postýlce, na gauči nebo v krabici od bot. Pokud je to alespoň trochu možné, tak kočce vyjděte vstříc a krabici ji uzpůsobte. Pořiďte jí deku a nechte ji užívat pelíšek, který si vybrala.

Jak se o pelíšek starat

Péče o pelíšek závisí na jeho materiálu. Kupované pelíšky mají návod na údržbu a převážně je lze vyprat v pračce na ruční praní. Stejně tak vyperete deku nebo pléd v jiném pelíšku. Vyhněte se příliš aromatickým práškům a avivážím a nebojte se pelíšek vyprat úplně bez nich. Kočka má citlivý nos a přílišná vůně ji může odradit.

Tip: Pokud jste pelíšek potřebovali vyprat v prášku a vaší kočičce se teď nelíbí, tak jej zkuste potřít šantou, kterou kočky zbožňují.

Přečtěte si také Kdy dětem pořídit první zvíře nebo Proč je nezbytné provádět trimování?

Fotografie