Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Vyjížďka v přírodě

Kde lze zažít vyjížďku na koni?

Zpravidla v každé stáji. Většina nesportovních stájí dnes takové zážitky nabízí, protože je to jeden z jejich hlavních příjmů. Díky tomu můžete zvolit třeba stáj ve vašem okolí a nevážit dlouhou cestu do vedlejšího města.

Cena tohoto zážitku se liší podle délky a typu vyjížďky. Většina vyjížděk trvá přibližně hodinu, aby koně nebyli přepracovaní a pro člověka, který v sedle nesedí pravidelně, to bylo pohodlné. Většinou se cena vyjížďky za osobu pohybuje okolo 300 až 600. Záleží na stáji a domluvě. Vyjížďky se také v mnohých.

Druhy vyjížděk

V mnohých stájích se vyjížďky rozlišují dle zkušeností jezdců a s tím souvisí i výběr samotných koní. Pro nezkušené jezdce, kteří na koni sedí poprvé, je vhodná pouze poklidná kroková vyjížďka. Tato vyjížďka se nese v pomalém tempu a můžete si tak naplno užít pohled na krajinu z koňského hřbetu. Stále platí koňské přísloví, že nejkrásnější pohled na svět je mezi ušima koně.

Pro malé děti či jezdce, kteří si nejsou jisti, je k dispozici i vodič, který buď koně vede, aby se jezdec cítil bezpečněji, přestože se kůň drží stáda, nebo jde vedle koně a dává pozor na jezdce.

Klusové vyjížďky jsou vhodné pro mírně pokročilé jezdce, kteří na koni párkrát klusali. Jedná se o velmi hopsavý a vznešený chod koně. Posazení jezdce se v tomto případě rozlišuje na pracovní klus, při kterém je jezdec hluboko v sedle, je to však poměrně nepohodlné a klasický. Při klasickém klusu jezdec vysedává a mírní tím drcavý pohyb. Jezdec stiskne holeně ke koni a v sedle se podle rytmu koně nadzvedá. Je to mnohem bezpečnější než pracovní klus, díky kterému máte tendenci v sedle klouzat.

Cvalová vyjížďka je pro jezdce, kteří pravidelně jezdí a mají základy. Jedná se o rychlou jízdu, která se však střídá s klusem a krokem.

Několikadenní vyjížďka

Skvělým a nezapomenutelným zážitkem pro milovníky koní může být také několikadenní vyjížďka, při které se skupina vypraví na několik dní do přírody. Většina vyjížděk probíhá s přespáním ve stanu, ale některé stáje mají vytvořené okruhy přes místa, kde se mohou jezdci i koně ubytovat. Tyto vyjížďky nabízejí jedinečný relax a souznění s přírodou.

Dalším zajímavým zážitkem se může stát Ženský kruh nebo Pronájem luxusního vozu.

Fotografie