Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Přerušovaný půst – pomůže nám zhubnout?

Význam půstu

V dřívějších dobách měl půst úplně jiný význam než dnes. Byl součástí života poustevníků a světců, kteří je drželi v duchovním slova smyslu. Před příchodem ledniček a mrazniček na jaře přirozeně chyběly určité druhy potravin, proto se lidé postili úplně nebo dodržovali půst od masa.

V současnosti chápeme půst spíše ve smyslu detoxikace. Náboženské půsty nebo protestní hladovky jsou spíše vzácností. Stejně tak nemáme problém s uskladněním věcí a veškeré suroviny nalezneme po celý rok na pultech supermarketů.

Jak se drží přerušovaný půst

Přerušovaný půst mnoho lidí bere jako cestu ke štíhlosti. Ve skutečnosti však nejde o dietu a nemusí u něj dojít ani ke snížení kalorického příjmu. Přerušovaný půst nemá striktně daná kritéria a nemá ani povolené a zakázané potraviny. Prim zde hrají jídelní a hladová okna.

Během fáze půstu neboli hladového okna nepřijímáte žádnou potravu. Zakázané je cokoliv, co by spustilo proces trávení. Takže si musíte odpustit i kávu s mlékem nebo slazený čaj. Během jídelního okna můžete jíst jídla, která vám vyhovují. Aby došlo k hubnutí, tak musí být kalorický příjem nižší než výdej.

Nejčastěji se setkáte s přerušovaným půstem 16/8, kdy 16 hodin držíte půst a během osmi hodin jíte. Další varianty jsou například 12/12, 14/10 nebo 20/4. Pokud jste zvyklí jíst během celého dne, tak začněte s kratším hladovým oknem a postupně jej prodlužujte.

Tip: Některé ženy mohou delší hladová okna špatně snášet. Ženské tělo je obecně náročnější na kalorický příjem a hladovka může být šoková a tělo přestane menstruovat.

Další formy půstu

Pokud je pro vás přerušovaný půst z nějakého důvodu vyloučený, například se vám v práci střídají směny, tak můžete zkusit jiné formy hladovky. Půst 5+2 označuje stravovací režim, kdy pět dní v týdnu jíte normálně a dva dny v týdnu přijímáte lehká jídla o celkové kalorické hodnotě do 500 kalorií za den.

Vyhradit si také můžete jeden den v měsíci, kdy budete držet půst. Takzvaný úplňkový půst je poměrně tradiční a mnoho lidí mu přikládá velkou váhu. Určité fáze měsíce mají údajně ovlivňovat hmotnost člověka i metabolismus. Hladovka v tom správném čase pak pomůže k rychlé ztrátě kilogramů.

Přečtěte si také náš článek Připravte se na první táboření s dětmi a přečtěte si, jak probíhá Vyjížďka v přírodě.

Fotografie