Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Let vašeho života – horkovzdušným balonem

Nezapomenutelný zážitek

Letadlem už letěla si většina z nás – ať už to bylo dopravní letadlo nebo třeba vyhlídkový let. Pohled z výšky tedy známe. Ale let balonem, to je něco úplně jiného. Nejste totiž ukryti v bezpečí kabiny, ale stojíte jen v jakémsi košíku a všude kolem vás je nekonečný prostor. Jen plamen nad vaší hlavou zajišťuje, že se vznášíte. A připadáte si náhle stejně svobodní jako ptáci, necháváte se unášet vánkem a kocháte se krajinou a místy, která třeba už dávno znáte, ale z výšky najednou vypadají úplně jinak.

Není to pro každého

Ačkoliv by se mohlo zdát, že horkovzdušným balonem se může proletět každý, kdo na to má dost peněz a odvahy, není to úplně tak. Existují určitě předpoklady, které byste měli splňovat, aby pro vás let byl bezpečný a užívali jste si ho. A jsou lidé, kteří by na horkovzdušný balon měli raději ihned zapomenout, protože by se pro ně mohlo jednat o velmi děsivý zážitek. Takže základní předpoklad je – nesmíte se bát výšek. Jakmile jednou vzlétnete, není už tak snadné na požádání přistát.

Fyzička neuškodí

Balonem se mohou proletět i senioři, zkrátka kdokoliv. Ale pokud jste v aspoň trochu ucházející fyzické kondici, je to samozřejmě lepší. I když je let pohodlný a bezpečný, tak je nutné uvědomit si, že v jeho průběhu většinou stojíte. Takže by vás dlouhé stání nemělo nijak unavovat. Po přistání je také nutné dojít k určitému cíli, k nějakému dopravnímu prostředku, což může zahrnovat i chůzi horším terénem. S tím je třeba už předem počítat.

Zdravotní stav

Teoreticky se můžete proletět balonem, i když máte astma, léčíte se se srdcem nebo máte vyšší tlak. Totéž platí pro těhotné ženy. Nicméně, než se na tento let svého života vydáte, měli byste to raději konzultovat se svým lékařem, který vám k tomu řekne svůj názor a možná dá i nějaká vhodná doporučení.

A co počasí?

Lety horkovzdušným balonem se konají pouze za příznivého počasí. Ale jak víme, počasí může někdy být vrtkavé, takže se klidně může stát, že se během letu zhorší. Může začít hodně foukat vítr, může začít pršet. Proto se připravte na každou eventualitu, ať pak nejste vyděšení. S čímž souvisí i vhodné oblečení – i když je třeba léto, vemte si s sebou aspoň větrovku, protože v té výšce už vám takové horko rozhodně nebude.

Bezpečnost

Obecně se dá říci, že let horkovzdušným balonem je bezpečný. Zvlášť pokud letíte se zkušeným „pilotem“. I tak je ale třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla a řídit se přesně pokyny člověka, který balon ovládá. Vše vám předem vysvětlí a ve vzduchu byste se měli chovat opatrně a tak, abyste neohrozili nikoho z posádky.

Přečtěte si také Aromaterapie – pusťte si vůně do života nebo Služby zážitkových agentur se staly fenoménem.

Fotografie