Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Aromaterapie – pusťte si vůně do života

Aromaterapie má svá pravidla

Možná si myslíte, že k zvládnutí aromaterapie vám postačí aromalampa nebo difuzér a několik esenciálních olejů. To ale není pravda. Aromaterapie pracuje s oleji, které jsou velmi koncentrované a jejich použití má svá pravidla. I éterickými oleji se totiž můžete předávkovat a hrozí vám nevolnosti, zvracení, bolest hlavy, mdloby a při aplikaci na kůži také vyrážky či alergické reakce.

Aromaterapie sice není medicínou uznávaný obor, ale můžete jej vystudovat u Asociace českých aromaterapeutů. Naučíte se zde základní pravidla při použití éterických olejů a také dávkování u jednotlivých osob. Děti mají totiž daleko nižší toleranci než dospělí. Takže i s oleji to funguje podobně jako s léky.

Jak nám aromaterapie pomáhá?

Aromaterapie nám může pomoci s celou řadou neduhů. Ve většině případů jde pouze o subjektivní prožitek a jejich účinnost je neměřitelná, ale to je i u analgetik. Bolest je také subjektivní příznak, který nemůžeme nijak měřit a zobecnit.

Nejvíce se aromaterapie využívá při psychických obtížích. Jak bylo zmíněno výše, tak s vůněmi máme spojenou celou řadu emocí a zkušený aromaterapeut umí toto řádně využít. Seanci při vonné lampě můžete ještě podpořit cílenou meditací nebo cvičením jógy.

Prokazatelně aromaterapie pomáhá také jako podpůrná léčba při onemocnění dýchacích cest. Vdechování vhodných silic pomůže udržet nosní sliznici průchodnou a subjektivně velmi uleví se zmírněním příznaků. Zároveň jde o nenásilnou léčbu, která při dodržení základních pravidel nemůže nijak ohrozit naše zdraví.

Metody aromaterapie

Pod pojmem aromaterapie si většinou jako první vybavíme vdechování vonné esence z aromalampy, difuzéru nebo podobného osvěžovače. Aromaterapie však využívá více způsobů užití éterických olejů. Mezi ty nejčastější patří:

  • masáže

Éterický olej se naředí nosným olejem a poté se aplikuje na kůži. Před prvním použitím je třeba vyzkoušet citlivost pokožky.

  • obklady

Teplé nebo studené obklady se míchají z éterického a nosného oleje a následně se přikládají na postižené místo. Opět je nutná zkouška citlivosti.

  • koupele

Teplé koupele pomáhají celému tělu a jsou skvělým podpůrným prostředkem proti stresu a napětí.

  • kloktání

Rozředěný olej se kloktá, ale nesmí se polykat, protože všechny éterické oleje není vhodné používat vnitřně.

  • inhalace

Intenzivní forma vdechování vonných esencí. Pomůže vám inhalátor nebo teplá vodní pára.

Přečtěte si také, jaká může být Vyjížďka v přírodě nebo o tom, že Ženské kruhy jsou návratem k přirozenosti.

Fotografie