Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat přepravník nebo-li minidumper

Využití minidumperu

Jak už jsme zmínili v úvodu, své využití najde sice primárně na stavbách, ale hodí se i na zahradu a podobně. Za jeho pomoci můžete přepravit 150 až 700 kg sypkého nebo pevného materiálu. Mezi jeho přední výhody patří, že si poradí i s nezpevněnými povrchy jako jsou neupravené příjezdové cesty, výmoly v terénu a podobně. Jeho ovládání zvládnou i neřidiči, snadno se vejde do garáže nebo do dílny a navíc ty nejlevnější modely jsou dostupné prakticky pro každého.

Také je vždy po ruce – ve chvíli, kdy si vzpomenete, že potřebujete něco převést nebo naopak nevíte, kdy vám to časově vyjde, nejste ničím omezeni. Nemusíte dopředu řešit pronájem bagru a podobně. Stačí, že platíte za kominíka a další služby.

Lze ho využít pro převoz naštípaného dřeva, dlažebních kostek a podobně. Navíc se oproti bagru a další stavební technice vejde i tam, kde by měly větší stroje potíže.

Co vzít v úvahu při výběru?

Využití přepravníku už jsme si vyjmenovali. Teď se ještě podívejme, podle čeho vybrat konkrétní model.

Tvar korby a její konstrukce – korba by měla být navržena tak, aby se při naplnění sypkým materiálem při vsypání kompletně vyprázdnila. Boční panely mohou být vyměnitelné – záleží na využití přepravníku. Pozornost věnujte i celkovému objemu a nosnosti korby. Korba může být vybavena samonakládacím zařízením. Její vyklápění může být mechanické nebo hydraulické.

Kola vs. pásy – výhoda pásu je ta, že přepravník projede i v místech, kde kola zapadnou, nebo přejede výmoly, přes která kola neprojedou.

Řízení a celková konstrukce – veškeré prvky řízení by měly být dostatečně bytelné, aby vydržely dlouho. Při manipulaci může dostávat přepravník nárazy, takže by měla být kvalitní i ložiska kol, aby se neuvolňovala. Výkon přepravníku se většinou pohybuje mezi 4 a 9 kW.

Správná volba

Výběr konkrétního modelu nikdy neuspěchejte. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit, který model pro vás bude tím pravým s ohledem na vaše využití. Také počítejte s tím, že můžete minidumper potřebovat i v situacích, které teprve nastanou. Stavíte například dům a plánujete krbová kamna? Sice je ještě nemáte, ale už teď je dobré počítat s tím, že budete jednou převážet dřevo na topení. S prací na stavbě vám pomůže také vhodně zvolený zámečník.

Fotografie