Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Služby kominíka jsou stále nepostradatelné

Dokonce i v současnosti jsou kominické služby stále nepostradatelné a bude tomu tak dlouho, dokud budou lidé milovat výhody i romantiku kotlů, krbů a krbových kamen. Otrávit se oxidem uhelnatým můžete velmi snadno, pokud se nebudete dostatečně věnovat svým kamnům na pevná paliva nebo na plyn.

Důležité je mít v pořádku odvod spalin a celý komínový systém. Jak známo, každý majitel domu s komínem je povinen ze zákona objednat si vždy po roce kominíka k provedení revize komína. Podceňovat nelze ani topení na plyn. Většina lidí si myslí, že když se celá léta nic nestalo, že to bude v pořádku i nadále. 

Komín si můžete vyčistit i sami, neboť vládní nařízení umožňuje šikovným majitelům spotřebičů na pevná paliva do výkonu 56kW čistit je svépomocí. Ovšem v zájmu klidu a pocitu bezpečí je přece jen lepší si pozvat odborníka. Kominíka nejlépe seženete mimo topnou sezónu, tedy na jaře a v létě, kdy mají kominíci méně práce. A co by kominík měl při prohlídce dělat?

  • U plynového kotle by měl nejprve zkontrolovat, jak je zajištěn přívod vzduchu ke kotli. Máte-li například větrací mřížky ve dveřích do koupelny, mohou být zanesené prachovými částečkami tak, jak je strhává vzduch nasávaný při hoření. Také by měl obhlédnout situaci, neboť když například pustíte v kuchyni digestoř a ještě kouříte a druhý člověk bude ve vaně v koupelně s kotlem, může odsavač úplně obrátit tah komína, takže zplodiny se dostanou do místnosti a koupající se člověk se otráví. V bytě se totiž vytvoří podtlak a jediný otvor, kudy se do něj dostane vzduch, je komín.
  • V případě pevných paliv by se komín měl čistit 3x za rok. Jednou ročně však kominíka  musíte pozvat, neboť vám musí vystavit potvrzení o nezávadnosti. Čištění a kontrolu komínů může dělat obyčejný kominík, ovšem revizi smí provádět jen kominík, který je zároveň revizní technik. Revize se musí provádět před uvedením komína do provozu nebo pro každé stavební úpravě, při změně paliva, před výměnou spotřebiče paliv a při závadách v komínu. 

Rada na závěr

K tomu, abyste měly při běžném provozu topidel vše v pořádku, postačí tzv. kontrola spalinové cesty. Přitom kominík zpravidla i vyčistí komín. Občas se stává, že se za kominíka vydává nějaký podvodník. Policie proto doporučuje pozvat si na kontrolu spalinových cest konkrétně vybranou kominickou firmu. Rozhodně nepouštějte do domu žádného člověka, který se prohlašuje za revizního kominíka či technika, který přijde své služby nabízet sám.