Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak postavit kurník na zahradě

Co slepice potřebují

Veškerá drůbež potřebuje především ochranu před deštěm a chladem. Běžně velké slepice vyžadují prostor 1,5 metrů čtverečních na jeden kus, u menších liliputek je potřeba prostoru menší. Kurník musí obsahovat vyvýšené místo na spaní s odtokem vody, aby slepice zůstaly v suchu.

Kurník umístěte do prostoru, kde nepraží celý den slunce. Ideální místo je v polostínu. Kurník otočte otevřenou stranou na sever, aby do něj vnikalo méně deště. Ke kurníku počítejte s přilehlým místem na výběh. Slepice hrabou a rozhodně je nepouštějte k zeleninovým záhonům, které mohou zničit.

Konstrukce kurníku

Ke stavbě budete potřebovat kvalitní trámy o dostatečné délce a tloušťce, bednící překližku, prkno na schůdky, drátěné pletivo a vhodnou barvu na natření vnitřních prostor. Dřevěná konstrukce je na výrobu kurníku nejběžnější a také nejjednodušší. Můžete však postavit zděný kurník či kombinaci zděného a dřevěného.

Než začnete se stavbou, tak si nakreslete konstrukci celého kurníku nebo si vytiskněte plánek z internetu. Na diskusních fórech nebo v chovatelských skupinách najdete spoustu inspirace.

Myslete také na okna pro přístup denního světla, okna směřujte opět na sever nebo zvažte umělé osvětlení. Není problém sehnat žárovky imitující denní světlo. Pokud budete slepicím svítit 14 hodin denně, „prodloužíte“ jim den, tak budou snášet častěji.

V žádném kurníku nesmí chybět odvětrávání. Nemusí jít o žádné sofistikované řešení. Bohatě postačí větší otvor ve střeše a malý kulatý otvor na podlaze. Cirkulace vzduchu je důležitá pro odvod zplodin.

Co nesmí v kurníku chybět

  • Hřady

Hřady jsou tyče nebo žebříky, kde slepice sedí. Umístěte je půl metru nad podlahu. Lze použít kulaté tyče o průměru zhruba pět centimetrů nebo menší hranoly. Na každou slepici počítejte 25 -30 centimetrů.

  • Kukaně

V kukaních slepice snáší a je třeba je oddělit od zbytku kurníku. Ideální místo je nejdále od vchodu, aby nedocházelo k zanášení nepořádku. Myslete na snadný přístup k vajíčkům a nainstalujte výklopnou konstrukci.

  • Podestýlka na zimu

V zimě nezapomínejte na dostatečnou podestýlku, která zahřeje. Pokud je venku sníh, tak se v podestýlce slepice budou hrabat.

  • Dvířka

Slepice se potřebují cítit v bezpečí a dvířka jim tento pocit dodají. Zároveň brání průvanu a pomáhají zachovat tepelný komfort i v zimě.

Přečtěte si také Monolitické stavby nebo Výhody montovaných hal.

Fotografie