Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Holistická péče v nemocnicích

Co je to holistický přístup

Holismus z řeckého holos (celek) znamená celistvý přístup. V kontextu zdravotnictví přistupuje personál k člověku s ohledem na jeho fyzické, duševní, sociální a spirituální zdraví. Podle této teorie nelze být zcela zdravý, pokud je jedna z oblastí narušena.

Narušení jakékoliv oblasti neprobíhá izolovaně, ale dotýká se i dalších součástí zdraví. Pokud člověk získá během života nějaký hendikep, tak jej ovlivní nejen ve fyzické oblasti. Zasaženo je také duševní zdraví a může trpět i sociálno, protože přijde o práci nebo se není schopen postarat o rodinu.

Pacient jako celek

Podle této filosofie je tedy pacient celek a nelze se zabývat pouze jeho fyzickým zdravím. V nemocnicích pracují specializované týmy, které se skládají z lékařských pracovníků a nelékařských profesí. Lékaři se starají o fyzické problémy a léčby se mohou účastnit také psychiatři nebo psychologové.

Z nelékařských profesí se na léčbě samozřejmě podílí všeobecné sestry, které zprostředkovávají léčbu a kontakt mezi pacientem a lékařem. Sestry tráví s pacientem mnohem více času a poznají, když má psychické problémy a měli by neprodleně informovat ošetřujícího lékaře.

Ten může zajistit kontakt s psychologem či psychiatrem. Do mnoha nemocnic a léčeben dlouhodobě nemocných dochází dobrovolníci, kteří s pacienty hrají hry nebo s nimi probírají novinky.

Jak vypadá praxe?

Praxe se samozřejmě liší nemocnici od nemocnice. Někteří lékaři nechtějí slevit ze své nadřazené role a nechtějí, aby se pacient účastnil na léčbě. Vyhovuje jim role pacienta – konzumenta péče, spolupráci berou jako neúctu. Naštěstí se vše lepší a holistický přístup pacientům pomáhá.

Při dlouhodobé hospitalizaci v nemocnici, domově pro seniory nebo léčebně dlouhodobě nemocných je důležité zajistit pacientovi jeho potřeby. K tomu jsou určeny služby nejrůznějšího druhu:

  • Kadeřnictví

Zejména ženy těžce nesou, když nevypadají hezky. Zajištění kosmetických služeb pomáhá podpořit psychologické potřeby klientů.

  • Pedikúra a manikúra

Tyto služby působí na psychiku stejně jako kadeřnictví, ale zároveň jsou nezbytné pro zjištění péče o nehty u diabetiků, kde jakékoliv zranění na nohou může vést k špatně se hojícím ranám.

  • Duchovní služby

Duchovní služby kněze či kaplana jsou zajišťované v nemocniční kapli. K hůře se pohybujícím klientům může duchovní přijít až na pokoj. Po domluvě lze přijmout svaté přijímání nebo svátost pomazání nemocných či zpověď.

  • Ergoterapie

Ergoterapie neboli terapie prací se využívá zejména u dlouhodobě nemocných nebo u klientů s nově získanou poruchou sebeobsluhy, kterým práce pomáhá k návratu do života.

Přečtěte si také Senior Park v Olomouci nebo Prostor kolem nás jako odraz nás samých.

Fotografie