Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Prostor kolem nás jako odraz nás samých

Můj dům, můj hrad

Naše vlastní domovy nás reprezentují, jsou naším odrazem. Ukazují nám i ostatním, jak se cítíme. A nejsou to jen domovy – stejně tak je to i kancelář, prostor našeho auta a vlastně vše, kde alespoň někdy pobýváme nebo kde máme věci. Ty mohou být narovnané na hromádce, uklizené v krabicích, můžeme si na ně pořídit krásný nábytek a pečlivě v nich uklidit. To stejné i v kanceláři, na pracovním stole. Máte všechny tužky vzorně narovnané v kelímcích a papíry v pořadačích nebo se vám tam válí přes deváté? Na škodu je i pravý opak – přílišná pečlivost.

Jak to tedy je s tím úklidem? Vše, co denně používáme a jak s tím zacházíme, vypovídá o nás samých.

Stejně jako není jedno, zda kolem sebe máte uklizeno, záleží i na tom, co během svého každodenního fungování používáte. Velkým tématem jsou například mikrotenové sáčky a jejich nadměrná spotřeba.

Pořádkem v hlavě k pečlivému úklidu

Jak už jsme si řekli, pořádek, který si uděláme v sobě, se odrazí na prostředí, v kterém žijeme. Pokud jste celý den v pocitu stresu nebo máte pocit, že je toho na vás příliš, cítíte se unavení a nic nestíháte, bude tak vypadat i váš domov. Neuklizeně a neuspořádaně. Nedostatek energie vám nedovolí pravidelně vytírat a umývat nádobí. O prachu nemluvě. Je však důležité si uvědomit, že jakékoli pocity stresu a napětí jsou jen a pouze ve vaší hlavě. Nemůžou za ně kolegové, nemůže za ně rodina. Můžete za ně pouze vy sami.

Najděte si čas pro sebe a udělejte si v sobě pořádek. Jděte ven, do přírody. Sice to nezní jako ideální rada, když už tak nemáte čas uklízet, ale skutečně to pomůže. Odpočinete si, načerpáte novou energii a vše budete vidět v lepším světle. Úklid vám pude mnohem snadněji a rychleji. Navíc z uklizeného prostoru načerpáte novou energii.

Se samotným úklidem vám pomohou naše články věnované údržbě domu.

Jde to i naopak

Přístup lze zvolit také opačný. Nedaří se vám najít vnitřní klid? Uklízejte. Vyluxujte, vytřete a umyjte okna. Na škodu není ani přebrat staré věci, které nepoužíváte a přehodnotit, zda je chcete nadále schovávat nebo je pošlete dál. Může se to týkat oblečení, které jste neměli roky na sobě nebo knih, které jste již přečetli a víte, že je znova číst nebudete. Nebo upomínkových předmětů. Chovat si oblíbenou knihu nebo pěknou vzpomínku není na škodu, ale přespříliš nahromaděných věcí vás bude akorát tížit. Nejen fyzicky, ale i pocitově.

Určitě jste zažili ten báječný pocit, kdy jste se přestěhovali a najednou bylo vše čisté, svěží a vy jste se s očekáváním těšili na další dny. Stejný pocit můžete zažívat i tam, kde již žijete dlouho. Stačí, když čas od času uklidíte a když už nedáte nic pryč, alespoň věci přerovnáte. Pocitově se vše kolem vás uvolní, pročistí a vy se budete cítit lépe.

V uklizeném prostoru snadněji získáte odstup

V prostředí, kde se cítíte dobře, se vám bude lépe pracovat s vnitřním rozpoložením. Najednou získáte od všeho odstup. Uvidíte s nadhledem vše, co v sobě momentálně řešíte a ke všemu najdete řešení mnohem snadněji. Není to pouze samotným uklizeným prostorem, ale především procesem, kdy uklízíte. Většinou totiž vypnete hlavu a fungujete na autopilota. Určitě znáte ty momenty, kdy například umýváte nádobí nebo se sprchujete – jsou to chvíle, kdy děláme něco automaticky, uvolníme se a nemusíme nad tím přemýšlet. Když se soustředíte výhradně na úklid a uvolníte myšlenky, je to svým způsobem meditace, během které se otevřete svému podvědomí.

Takže ať už vás trápí cokoli, hlavu vzhůru a pusťte se do úklidu, aby se mohlo vše vyřešit.

Fotografie