Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Mateřská dovolená je nejlepší dobou, kdy začít podnikat

Jak se na mateřské nezbláznit

Říkáte si, jak je možné, že mezi úspěšné podnikatelky patří právě matky malých dětí? Vždyť mají kolem dětí a domácnosti tolik starostí, že snad ani nemohou mít čas na podnikání. Ale opak je pravdou. Když se totiž dostanete do koloběhu sestávajícího jen z péče o dítě a domácnost, jste jen krok od toho, abyste se z toho zbláznili. Ta rutina je až ubíjející.

Právě spřádání podnikatelských plánů a vymýšlení, jak by šlo ledacos vylepšit nebo vyrobit, je skvělým způsobem, jak se matky mohou duševně zabavit a i při péči o dítě se aspoň v myšlenkách zabývat tím, co by jednou rády zrealizovaly. Je to spíš jakýsi druh terapie, která skvěle funguje. A pak jednou od pouhého vymýšlení přejdou k akci.

Podpora matek podnikatelek

Návrat do práce po mateřské a rodičovské dovolené není snadný – matky často zůstávají doma s nemocnými dětmi, musejí je vyzvedávat ze školky, za čas rodičovské už ledacos ve firmě „prošvihly“. Částečné úvazky a firemní školky také nejsou nejsilnější stránkou fungování českého státu. Takže plán, že se matka stane podnikatelkou a postaví se na vlastní nohy, aniž by jakkoliv zanedbávala své dítě, zní naprosto dokonale.

A je fakt, že i stát matky v tomto ohledu určitým způsobem podporuje. Pokud se například stanou OSVČ, je tato činnost vedena jako vedlejší (hlavní je mateřská či rodičovská), takže žena odvádí nižší poplatky na zdravotní i sociální pojištění a má i jinak vypočítávané a nižší daně. Ledacos si také může dát do takzvaných nákladů a z daní odečíst. Takže pro start podnikání je toto období úplně ideální.

Co když to nevyjde?

Ne každý se svým byznys-plánem zazáří. I když se to může zdát jako jedinečný nápad, brzy se ukáže, že lidé nemají zájem. A s podnikáním je dříve nebo později konec. Pokud se to stane běžnému člověku, který odešel ze zaměstnání a spoléhá se jen na své podnikání, je to většinou problém, protože se ocitne zcela bez prostředků.

Výhodou matek na rodičovské dovolené je, že jdou do svého podnikání bez většího rizika. Pokud to nevyjde, neocitnou se úplně bez peněz – pořád mají rodičovský příspěvek. Neskončí na úřadu práce. Zkrátka se o to pokusily a neuspěly, to se stává, takový je život. Ale zkusily to, to je důležité.

A po skončení rodičovské dovolené už se mohou dále rozhodovat, do jakého zaměstnání půjdou nebo jaký nový byznys zkusí nastartovat.

Přečtete si u nás třeba i Jak vybrat webhosting pro váš web či e-shop? nebo Jak na sebekázeň na homeoffice.

Fotografie