Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Zahradní drtič vás zbaví větví

Základní dělení drtičů

Na trhu existují dvě různé motorizace drtičů. Benzínové spalovací drtiče jsou velmi výkonné a také poměrně drahé. V domácích podmínkách je vídáme jen zřídka. Mnohem častěji se setkáváme s elektrickým motorem. Ten poskytuje dostačující výkon a snadno se s nimi manipuluje, protože zásuvku máte na zahradě či chalupě vždy po ruce.

Nožové drtiče fungují na podobném principu jako sekačka na dřevo, jejich výkon je však poměrně nízký. Válcová drtička je vybavena válcem a drtící deskou, větve se pak drtí mezi těmito dvěma částmi. Drtička s válci sama „nasává“ materiál a popere se i se silnějšími větvemi.

Do menších zahrad bohatě postačí šnekový drtič. Těch na trhu sice není tolik, ale určitě je najdete. Nemají příliš velký výkon a podrtí menší větve a zelený materiál. Jejich chod není hlučný a pořídíte je za rozumný peníz.

Výkon v hlavní roli

Jako u většiny přístrojů je hlavním atributem výkon. Obecně platí, že vyšší výkonnostní třída si poradí se silnějšími větvemi. Vyšší výkon se také promítne do ceny. Výkonnější přístroje jsou dražší a také robustnější. Rozhodněte se tedy, zda opravdu vyšší výkon potřebujete.

S výkonem se váže také rychlost průchodu větví. Ten je udáván v kilogramech zpracovaného materiálu za hodinu a napoví vám něco o výkonnosti modelu. Neméně důležitý parametr je poté doporučený průměr větví na zpracování.

Další důležité parametry

Většina výrobců u svých přístrojů doporučuje maximální délku větví. Ta je udávána z bezpečnostních důvodů. Při podávání delších větví sebou dřevo začne házet v podávacím otvoru. Tyto nekontrolovatelné pohyby pak mohou zranit obsluhu stroje.

Válcové drtiče jsou ve většině případů standardně vybaveny sběračem materiálu. Sběrný koš pohltí veškerý nadrcený odpad. Zároveň ještě o něco více zvýšíte bezpečnost. Drť nikam neodletuje a drobné částice vám nijak neublíží. Při naplnění koše se sepne bezpečnostní mechanismus a přístroj se sám vypne. Nožový drtič ve standardní výbavě neobsahuje koš, ale může mít sběrný pytel.

Dalším chytrým pomocníkem je násypka na menší větvičky. U některých modelů jej najdeme jako součást balení. Drobnější větve lze házet i lopatou, ale s násypkou bude práce ubíhat snadněji.

Přečtěte si také Jak vybrat vibrační brusku nebo Jak vybrat sekačku na trávu.

Fotografie