Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat vibrační brusku

Jak vybrat vibrační brusku

Výběr správného nářadí je velmi důležitý. Pokud nezohledníte všechny parametry, tak hrozí, že se vám bude špatně pracovat a výsledek neodpovídá představě. Dnes si povíme, jak vybrat vibrační brusku, abyste byli spokojení a práce šla od ruky.

Co je vibrační bruska

Vibrační brusky jsou poměrně oblíbené nářadí, které se používá k finálnímu broušení a leštění dřevěných povrchů. Podle zvolené hrubosti papíru dosáhnete požadovaných výsledků. Lze je využít prakticky na jakékoliv dřevo a snadno díky ní uhladíte zahradní nábytek, zárubně nebo cokoliv dalšího.

Vibrační bruska pracuje na principu kmitání brusné desky. Na té je umístěn brusný papír, který opracovává dřevo. Kvalitu povrchu ovlivňuje kvalita papíru, výkon, rychlost posunu, kmity a přítlak. Výběr správné brusky je tedy nezbytný pro dosažení dobrého výsledku.

Nejdůležitější parametry

Hlavním parametrem je samozřejmě motor. Nejobyčejnější brusky pro příležitostné použití mají příkon 180 W. Budete-li využívat brusku častěji tak sáhněte po příkon 180-300 W. Pokud potřebujete profi brusku, tak se poohlédněte po nějaké s příkonem 300-650 W.

S příkonem souvisí také velikost plochy brusné desky. Čím větší velikost, tím větší příkon motoru. Zejména u levnějších modelů si tento poměr pohlídejte. Slabší výkon ve spojení s velkou plochou bude dobře pracovat s jemným papírem, ale s hrubším si nejspíš neporadí.

Pokud mluvíme o brusných deskách, tak se můžete poohlédnout také po modelu s výměnou deskou. Klasická deska se nahradí takzvanou delta deskou, která má tvar trojúhelníku a můžete s ní opracovat i hůře přístupná místa a zajedete do každého rohu.

Co dalšího zohlednit při výběru

K vibrační brusce budete muset pořizovat brusné papíry. Většina známých značek nabízí také originální brusné papíry, které se hodí přímo pro daný výrobek. Při použití neznačkových papírů investujte pár peněz do nástroje na perforaci brusného papíru, kterým si vyrobíte otvory na odsávání prachu.

S brusným papírem souvisí ještě jeden parametr a to jeho upínání na brusnou desku. Některé modely mají upínání pomocí kovových svorek, je potřeba delší papír, proto je tento způsob méně hospodárný. Modernější brusky jsou vybaveny upínáním na suché zipy, které šetří brusný papír.

Rozhodněte se také podle nabízeného příslušenství. Možná vás vyjde některý model o něco levněji, ale ve finále k němu budete muset dokoupit drahé příslušenství. Na druhou stranu nemá smysl investovat do brusky s bohatou výbavou, kterou vůbec nevyužijete.

Přečtěte si také Jak vybrat sekačku na trávu nebo Jak vybrat pilu.

Fotografie