Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat pilu

Jak už jsme slíbili v úvodu, tentokrát se podíváme na výběr té správné pily. Každý typ je vhodný na něco jiného a také pro někoho jiného – křehká žena většinou nebude chtít pracovat s motorovou pilou a naopak statný muž dřevorubecké postavy bude chtít nástroj úměrný své tělesné konstituci. Pilu vybírejte také podle toho, jak často ji budete využívat a kde se najde převážně její uplatnění.

Typy pil

Přímočará pila

Tento typ se vyznačuje úzkým a rovným listem (částí se zuby). Tento typ využijete prakticky na cokoliv – na zakulacené i rovné řezy. Je vhodný pro příčné i sdružné řezy, ale pokud byste chtěli pilu na dlouhé rovné řezy, zde je lepší sáhnout po jiném typu, protože tenhle je příliš pomalý. Ale jak jsme si řekli v úvodu – záleží na četnosti využití. Při jednorázovém použití si vystačíte. Také se s ní snadno manipuluje a poradí si s širokou škálou materiálů.

Pila ocaska

Tohle je alternativa k ruční elektrické pile. Je menší, takže si s ní hravě poradí i ženy. Je vhodná na běžnou práci na zahradě, ať už na prořezání nízkých větví, řezání dřeva na oheň nebo pro řezání prken, starých palet a dalšího materiálu pro menší kutění. Je to taková ta pila, která se hodí k domku se zahradou a kterou občas využijete, aniž byste vlastně věděli, na co všechno ji budete potřebovat, když ji kupujete. Podobně využijete také vhodně zvolený přepravník.

Řetězová pila

Tady už se dostáváme k většímu typu pily. Vybírat můžete z menších modelů, které jsou opět vhodné k domu se zahradou nebo pro profesionální dřevorubce, kteří ji využijí denně v práci. D9ky tomu, že není poháněna elektřinou, tedy nepotřebuje kabelové připojení, je vhodná do terénu. Její výkon je dostatečný, aby si poradila i s obtížnějšími úkoly. Zpravidla si ji kupují spíše zkušenější řemeslníci – její obsluha vyžaduje určitou zručnost a sílu. Právě proto je pro ženy vhodnější spíše ocaska.

Ruční okružní pila

Tento typ pily můžete využít na kov i na dřevo. Řez je čistý, takže se hodí na projekty, které vyžadují větší pečlivost a zručnost. Také je hluboký, takže si poradí i se silnějším materiálem. Setkat se s ní můžete ve výrobnách nábytku nebo při přípravě dřeva na stavby. Pořízení této pily se většinou vyplatí tam, kde se předpokládá její pravidelné využití.

Pokosová pila

Tento typ pily je specifický svou otočnou hlavou, na které je umístěn řezací ozubený kotouč. Stejně jako ruční okružní pila, i tento typ je vhodný pro čisté řezy – díky otočné hlavě nejen rovné, ale i šikmé.

Lupínková pila

Tento typ pily naopak využijete u jemnějších řezů, s kterými si hravě poradí i v těch nejmenších detailech. Je vhodná pro kutily a drobnější práce v domě. Využití najde například při modelaření.

Stolní pila

Stolní pila je, jak už název napovídá, spojena napevno s pracovní plochou. Opět je to typ, který se hodí spíše pro práci s objemnými kusy. Vyznačuje se čistým řezem a při výběru správného modelu i vysokou spolehlivostí při profesionálním využití.

Pásová pila

Tento typ pily má zajímavou konstrukci. Jedná se o list (ozubenou část), který se pohybuje mezi dvěma kotouči. Pila se hodí v případě, kdy chcete nařezat větší množství materiálu.

Ponorná pila

Jak už název napovídá, u téhle pily lze nastavit hloubku řezu a také bod, ve kterém se v materiálu začne řezat. Svou konstrukcí se podobá ruční okružní pile.

Tipy na závěr

Jednotlivé druhy pil jsme si představili, teď si ještě řekněme několik tipů, které vám pomohou s konečným výběrem.

Výkon

U pily byste se měli vždy dívat na její výkon. To se netýká pouze těch s motorem, ale všech typů. Ve chvíli, kdy budeme chtít pořezat větší množství dřeva s ruční pilou, která je sama o sobě pomalá, zbytečně se nadřete a věnujete tomu čas, který byste mohli využít na něco jiného.

Hmotnost pily

Zvažte, kdo všechno pilu bude používat a zda je její hmotnost adekvátní její době využití. Pilu musíte po celý čas práce udržet a neměly by vás zbytečně bolet ruce – unavené ruce jsou pro práci nebezpečné, snadno byste se mohli zranit.

Hloubka kotouče a délka řezací plochy

Zvažte, jak rozměrný materiál budete řezat, aby vám pila takzvaně „stačila.“

Závěrem

Většinou neodhadnete předem všechny situace, kdy budete potřebovat pilu využít. Zpravidla se nevyplatí kupovat zbytečně nákladný model, pro který nemáte využití, ale také se na druhou stranu vyplatí sáhnout po modelu, který bude lehce naddimenzovaný nad vaše běžné využití a o kterém si budete moci být jisti, že vám bude stačit i v budoucnu.

Fotografie