Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Co obnáší keramický kurz

Jak vybrat kurz keramiky

V současné době máte na výběr z mnoha keramických kurzů. Vždy primárně vybírejte podle své pokročilosti. Na kurzu pro začátečníka se naučíte základy práce s hlínou, které se v pokročilém kurzu již neprobírají.

Co se týče času, tak můžete navštívit několikahodinové workshopy, kde si osaháte techniku a vyrobíte si nějaký předmět dle zaměření dané hodiny. V semestrálních kurzech si dle své úrovně osvojíte technologické postupy a máte možnost dále se vzdělávat v pokročilejších navazujících kurzech.

Poměrně zajímavé jsou pobytové kurzy keramiky, kde se máte možnost učit například od tradičních umělců. Zážitkové pobyty s ubytováním v dobových chalupách nebo na statcích ocení každý milovník ručních prací a mohou být skvělým dárkem.

Co se naučíte

Základy práce s hlínou jsou poměrně jednoduché. Důležité je důkladně zvlhčená hlína, která nepraská. Důležité je také odstranit vzduchové bubliny boucháním o stůl.

Modelovat můžete z již vyválených plátů. K modelaci dutých předmětů jako jsou vázy nebo hrnky se používá hrnčířský kruh nebo se odlévají. Lze však modelovat i takzvaně z ruky.

Zdobení lze dělat třemi základními technikami:

  1. Malování štětcem: nutné rychle pracovat, protože barvy zasychají, pro lepší efekt nanášejte dvě vrstvy.
  2. Zapouštění: do světlé glazury si vyryjete kontury a do těch zapustíte barvu, po zaschnutí očistíte okolí a barva zůstane pouze v konturách. Vhodné pro pokročilé.
  3. Rytí: ostrým předmětem vyryjete motiv do hloubky. Výsledkem je plastický obrázek.

Co si vzít sebou

V popisu každého kurzu budete mít seznam všech věcí, které budete potřebovat. Většinu věcí dostanete přímo na místě. Na sebe si vezměte starší oblečení a zástěru s delšími rukávy nebo staré triko s dlouhými rukávy.

Máte-li delší vlasy, tak je stáhněte do culíku, aby se vám nelepily na výrobek. Odhrnovat rukama od hlíny vlasy z čela je velmi otravné a budete je mít špinavé.

Není-li v popisu kurzu psáno jinak, tak veškeré nástroje i hlínu dostanete na místě. Pokud jste pokročilejší a máte oblíbené nástroje nebo barvy, tak vám nic nebrání, abyste si je vzali sebou.

Tvoření pro každého

Keramika je ideální rukodělný kroužek pro všechny. Na keramiku můžete přihlásit svoje děti pro zlepšení jemné motoriky. Maminky ocení čas strávený pro sebe a babičky zase zavzpomínají na mladá léta.

 Zaujal vás TIP na zajímavý koníček? Podívejte se na naše články Vyzkoušejte si, nejen obrannou střelbu na vlastní kůži a Vyjížďka v přírodě.

Fotografie