Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Svět z jiné perspektivy, aneb ukažte dítěti krásu fotografie

Proč pořizovat dítěti fotoaparát?

Fotografování je koníček, který buď milujete, nebo nenávidíte. Jde o způsob uměleckého vyjádření, a pokud zrovna nejste zruční se štětcem, tak můžete projevit svůj talent právě za objektivem. Ale ani zde nemůžete počítat s tím, že kvalitní fotoaparát z vás udělá fotografa. Focení vyžaduje trénink.

Vaše dítě si díky focení osvojí práci s technikou a získá nový pohled na svět. Nečekejte, že hned bude fotit jako mistr, ale můžete počítat s fotkami do rodinného alba. Velkým bonusem je také naučení se trpělivosti a smyslu pro detail, protože pro pěknou fotografii je potřeba vyčkat na pěkné světlo a ten správný okamžik.

V současné době technologií děti rády sedí u chytrých přístrojů a dostat je na procházku, je nadlidský úkon. Focení je může vytáhnout od počítače a při editaci fotek se naučí smysluplně využívat techniku ke svému koníčku.

Kdy je na focení vhodná doba?

Nejvhodnější dobou na rozvíjení nového koníčku je, když má dítě samo zájem. Pokud se mu líbí, jak fotografujete, nebo jen projevuje zájem, když fotíte rodinu mobilním telefonem, tak mu povězte o možnosti focení. Možná jej nadchnete pro nové hoby.

Žádný ideální věk neexistuje. Každé dítě je jiné a některé zvládne fotit už v první třídě a jiné dozraje až v pubertě. Přistupujte ke svému potomkovi individuálně a jistě odhadnete, jestli je na tento koníček dostatečně zralé.

Skvělá příležitost k rozvoji fotografování je v zájmovém kroužku. Školy nebo střediska volného času často nabízejí fotografické kroužky, kam můžete svoje dítě přihlásit. Potká se s vrstevníky stejného zájmu a naučí se základy kompozice a další teoretické znalosti.

Jaký fotoaparát pořídit?

Některé děti přičichnou k fotoaparátu už v předškolním věku. Do šesti let je focení zábava a neočekávejte žádné kvalitní fotografie. Dítě bude nejčastěji fotit kamarády na hřišti, rodinu nebo rodinné výlety. Hlavním požadavkem je v tomto případě odolnost fotoaparátu a atraktivní vzhled.

Na prvním stupni už můžete pořídit kvalitnější kousek s dotykovým displejem a základními funkcemi. Možná nebude hned vědět, jak si nastavit parametry, ale metodou pokus omyl rychle zjistí, co s fotografií udělá nastavení.

Pokud dítě roste s fotoaparátem v ruce, tak na druhém stupni a v pubertě už můžete pořídit výkonnější mašinku. Dítě již zvládne manuální nastavení parametrů jako je ISO, clona nebo závěrka. S takovýmto vybavením už zvládne udělat kvalitní fotky na úrovni.

Přečtěte si také Jak vybrat první botičky a Jak na první příkrmy.

Fotografie