Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat první botičky

Různý pohled na jednu věc

V první řadě si musíte uvědomit, že boty musí vašemu dítěti vyhovovat a podpořit správný vývoj chodidla. Estetická stránka je až na druhém místě a možná budete muset koupit botičky, které se vám příliš nelíbí, ale jsou vhodné pro vaše dítě.

Klasický pohled na obouvání dětí jsou pevné boty od prvních krůčků. Pod pojmem pevná obuv si můžeme představit botu, která nedává noze žádnou vůli. Obuv je pevná v oblasti paty, kotníku a má neohebnou podrážku. Část lékařů a fyzioterapeutů jsou zastánci tohoto směru a tvrdí, že pro správný vývoj chodidla je nezbytná pevná bota.

Druhým směrem jsou barefoot boty neboli bosá obuv, která je pravým opakem, protože dává noze prostor pro fyziologický vývoj. V dnešní době se najdou progresivní lékaři a fyzioterapeuti, kteří nedají na barefoot dopustit a doporučují ji i dospělým, kteří díky ní odbourají dlouholeté bolesti zad.

Boty už na první krůčky?

Spousta rodičů kupuje první boty ve chvíli, kdy se jejich dítě poprvé začne stavět na nohy a obouvá dítě i doma. To však není správný přístup. Zejména pevná obuv nedovoluje posílit všechny součásti chodidla a významně mění stabilitu.

Ideální je nechat dítě chodit bosé, než se naučí chodit samo bez opory. Doma může chodit jen v ponožkách a v létě ťapkat i po trávě v ponožkách. V zimě je to samozřejmě obtížnější, ale neobouvejte dítě dříve.

Chcete-li přeci jen nějakou ochranu chodidla, tak kupte kožené capáčky nebo ponožky s pevnější podrážkou. Tato velmi měkká obuv poskytne ochranu plosce nohy před menšími nerovnostmi, zároveň však neohrozí fyziologický vývoj chodidla.

Kam pro botičky?

První botičky se vydejte koupit osobně do prodejny specializované na prodej dětských bot, ideálně do prodejny, která školí své zaměstnance v obuvních trendech pro zdravý vývoj. Zde vašemu dítku nožku profesionálně změří na délku i na šířku a doporučí vhodnou velikost obuvi, která bude sedět i široké nebo úzké noze.

Nechte dítě samozřejmě projít, přestože vyberete dobře padnoucí pár, tak některé boty dítě z nějakých důvodů zkrátka odmítají. Obsluha vás také naučí, jak poznat, že je čas na nové boty a jak je správně vybrat. Další pár pak můžete pořídit přes internet.

Při nákupu bot z druhé ruky si dejte pozor na obnošenost. Klasické boty s podrážkou se během nošení vytvarují podle chodidla a nejsou vhodné pro další osobu. Barefoot boty prakticky podrážku nemají a tudíž se netvarují a je možné koupit bosou obuv z druhé ruky.

Přečtěte si také Jak na první příkrmy nebo Jak zabavit děti během deštivého dne.

Fotografie