Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Nahradí fotografii umělá inteligence?

Fotka jako z foťáku

Existuje více softwarů, které umí generovat obrázky. Některé jsou na pokročilejší úrovni, jiné na nižší. Mezi nimi vyčnívá několik, které dokážou vytvářet tak dokonalá díla, že jsou k nerozeznání od lidských. A nejde jen o napodobení malby podle stylu určitých známých malířů. Velkým tématem je v tomto ohledu především fotografie – umělá inteligence totiž dokáže generovat obrázky k nerozeznání od profesionálních i amatérských fotek. Zdá se, že dokáže vytvořit úplně všechno – a fotografové tak brzy budou na vymření. Nebo ne?

Šíření dezinformací

Umělá inteligence se v současnosti učí z informací, které jsou k nalezení na internetu. Ten je obrázků a fotografií plný – a nejvíc fotografií tam mají celebrity. I proto se uživatelé baví tím, že vytvářejí obrázky ve stylu fotografií, jejichž hlavními tvářemi jsou známí herci, zpěváci nebo jiné osobnosti. Výsledky jsou k nerozeznání od pravdy, většinou působí velmi věrohodně a leckdo nemá důvod nevěřit, že nejde o skutečnost. Podvrh začíná být až příliš reálný a pravdu už budeme hledat jen těžko. A internet začínají zaplavovat tyto vygenerované obrázky, které leckoho mohou zmást – a leckoho naštvat.

Vygeneruje i vás

Umělá inteligence netvoří obrázky jen na základě textového zadání (takzvaného promptu). Můžete přidat i fotografii nebo sérii fotografií, na jejichž základě chcete vygenerovat podobné obrázky, případně z nichž chcete použít konkrétní postavy, atmosféru a tak dále. Výsledky bývají ohromující. Někdy ne na první pokus, ale čím déle se snažíte a čím déle umělou inteligenci přemlouváte a usměrňujete, tím je obvykle výsledek lepší. Takže můžete například nahrát fotku sami sebe a pak si tvořit různé rádoby fotografie sami se sebou, sebe s celebritami a tak dále.

Problém regulace

Je to skvělá hračka. Řada lidí generování obrázků a rádoby fotografií propadla už natolik, že dnem i nocí přemýšlejí nad svým dalším promptem, aby byl co nejpropracovanější a výsledek co nejlepší. Pak celé dny sedí u počítače, generují, upravují, „prohánějí“ obrázky dalšími profesionálními programy a výsledky bývají fascinující.

Ostatně, nedávno jeden světově uznávaný fotograf vyhrál první cenu ve známé fotografické soutěži, načež přiznal, že dílo není jeho, nýbrž ho vygenerovala AI. Už ani odborná porota profesionálů tedy nepozná, co je skutečné. Což je docela varující.

A proto se rozbíhají debaty o regulacích, nastavení pravidel, v podstatě o určité autocenzuře AI – a k tomu se bouří i umělci, jimž AI začíná brát práci.

Jak to celé dopadne, to teprve uvidíme.

Přečtěte si také Daguerrotypie – seznamte se s babičkou dnešní fotografie nebo Svět z jiné perspektivy, aneb ukažte dítěti krásu fotografie

Fotografie