Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Daguerrotypie – seznamte se s babičkou dnešní fotografie

Kdo stojí za touto technikou?

Za babičku dnešní fotografie můžeme dosadit takzvanou techniku daguerrotypie. Jde o první komplexní fotografický proces, který se skládá ze tří samostatných kroků. Protože šlo o převratný vynález, tak se velmi rychle rozšířil po celém světě a stal se velmi populární.

Za vznikem daguerrotypie stojí Louis-Jacques-Mandé-Daguerre, který tuto techniku pojmenoval sám po sobě. Daguerre byl známý lev salonů z Paříže a také majitel obchodu s kulisami. Mimo jiné vynalezl dioráma neboli tenká plátna, která se nasvítila a doplnila reálnými rekvizitami.

Daguerrotypie vznikla po 23 letech výzkumu, který byl úspěšně ukončen v roce 1893. Francouzská vláda zanedlouho tento vynález odkoupila za doživotní rentu a věnovala jej celému světu bez nároku na odměnu. Jedinou výjimkou byla Velká Británie, kde si ji nechal Daguerre sám patentovat a směl ji využívat pouze jeho student. Proto zde daguerrotypie nikdy nedosáhla velké obliby. 

Proces výroby

Celý proces se skládá ze tří samostatných principů, které jsou na sobě závislé. Jako první se využívá médium citlivé na světlo (stříbrná destička). Následně se vyvolá latentní obraz díky páře ze rtuti. Ve třetí fázi se obraz ustaluje pomocí chloridu sodného.

Přestože byla daguerrotypie velmi oblíbená, tak měla řadu nevýhod. V první řadě byla velmi drahá a tudíž přístupná jen bohaté vrstvě obyvatel. Každý obrázek byl originál a nebylo možné jej kopírovat. Původní snímky byly velmi malé a špatně zřetelné, což se podařilo vyřešit již v roce 1840.

Problematický byl také samotný proces výroby. Vysoká náročnost zvyšovala cenu a fotografovi také hrozila otrava rtuťovými výpary. Snímaná osoba se nesměla za celou dobu ani pohnout, což vedlo k složitým držákům hlavy i končetin.

Nejslavnější dílo

Asi nejslavnějším dílem daguerrotypie je Kynžvartská daguerrotypie, která je dokonce zapsána na seznam dokumentů UNESCO Paměť světa. Jde o jednu z prvních fotografií a je na ní zachycen umělecký ateliér Daguerra.

Přestože v dnešní době máme modernější a přístupnější technologie, tak nad daguerrotypií zůstává rozum stát. Fotografie pořízené pomocí této technologie vyzařují jemnost a nadčasovost. A stěží si uvědomujeme, jak dávno byly pořízeny.

Přečtěte si také jak na Album fotek pro děti nebo Jak na fotografii interiéru

Fotografie