Základní dovednosti
Abyste vytvořili dokonalou fotografii, interiéru, je potřeba mít několik základních dovedností. Některé schopnosti můžete mít rozvinuté přirozeně, k jiným je potřeba dojít nebo se je naučit. Někdy je potřeba jen praxe a několik tipů do začátku. Pracovat budete především s kompozicí, perspektivou a s umělým a přirozeným světlem, které je potřeba ve fotografii vždy zohlednit. V neposlední řadě budete muset klást důraz také na barevnost. V případě, že se věnujete černobílé fotografii, bude pro vás podstatný kontrast.
Nakonec budete potřebovat i trochu citu. Toho citu, který se nedá okoukat, nedá se naučit a nelze si o něm přečíst v knize. Je to talent, bez kterého sice uděláte dobrou fotografii, ale ne perfektní. Dobrá zpráva je, že tento talent máme každý a říká se, že je to pouze 5 % z celkového výsledku. Zbylých 95% je dřina a technická zdatnost.
Začněme základním vybavením, bez kterého se neobejdete.
Fotoaparát
Začněme fotoaparátem. Zpravidla si pořídíte klasickou zrcadlovku nebo modernější bez-zrcadlovku. Důležité je, aby měl fotoaparát nastavitelnou clonu, citlivost a čas. Ve chvíli, kdy lze tohle vše nastavit, už potřebujete jen kvalitní stativ a můžete si být jisti, že fotografie, kterou pořídíte, bude použitelná. Potřebná kvalita už se odvíjí od toho, kde má být použita. Je rozdíl, zda ji potřebujete pouze na web nebo se objeví v tisku, případně ji chcete zvětšit do podoby foto obrazu. Jednoduše řečeno – čím větší formát tisku, tím větší kvalitu fotografie potřebujete.
Stativ
Neopomenutelným pomocníkem je stativ. V interiérech máte zpravidla dostatek času na pořízení každé fotografie. Nejen, že bude snímek ostrý, ale navíc se vám bude mnohem lépe pracovat se světlem, například formou delší expozice. Nedostatek světla lze vykompenzovat také nastavením vyšší citlivosti, tzv. ISO.
Aby byla fotografie skutečně ostrá, je dobré použít dálkové ovládání. Ve chvíli, kdy byste stiskli spoušť klasicky prstem, fotoaparát nepatrně rozechvějete, což sice není lidským okem viditelné, ale na výsledné fotografii to poznáte. Jistě znáte takové to klasické ovládání, kdy k fotoaparátu připojíte kabelovou spoušť. Dnes k tomu lze využít i chytré telefony nebo tablety.
Objektiv
V dalším bodě se vraťme k fotoaparátu, přesněji k jeho objektivu. Pokud chcete fotit interiér, podstatnou hodnotou je úhel záběru, který určuje ohnisková vzdálenost. Ta by však neměla být příliš krátká, dejme tomu kolem 10 mm, aby nedeformovala perspektivu foceného prostoru. Vhodné je tedy sáhnout sice po objektivu s širokým úhlem záběru, ale zároveň po takovém, který nebude zkreslovat výslednou fotografii.
Většinou vám postačí objektiv, který dostanete v setu s fotoaparátem. Kvalita fotografie sice může být o něco horší, než kdybyste si dokoupili objektiv za desetitisíce, ale většinou bohatě postačí.
Focení je zážitkem samo o sobě. Po pořízení fotoaparátu už nebudete potřebovat zážitkové agentury.
Tipy pro samotné focení
Teď už přejděme k několika tipům, které vám pomohou s prvními krůčky ve světě fotografie.
Rada číslo jedna – nikdy nefoťte pouze jeden úhel záběru. Vždy si projděte celý prostor a nafoťte více snímků s různou kompozicí, ať můžete později vybírat. Jinak bude fungovat kompozice na displeji fotoaparátu a jinak při mnohonásobném zvětšení.
Jako další můžeme zmínit živý náhled – u některých levnějších fotoaparátů nemusíte vidět v hledáčku vše, co bude na výsledné fotografii, takže za nás rozhodně ideální zapnout si živý náhled, tedy náhled na displeji. Některé vyšší modely umožňují využít i vodící linky, které se promítnou na náhled, což je u fotografování architektury stěžejní nebo elektronickou vodováhu. Výhodou je i manuální zaostření.
Dejte pozor, aby vám u architektury „nepadaly“ svislé linie nebo se nenakláněl horizont.
Také nezapomeňte na správné vyvážení bílé barvy. Pokud se vám to nepovede nastavit správně, lze udělat pozdější korekce v počítači, ale při správném nastavení si tím ušetříte část pozdější práce.
Příliš nedoporučujeme volit automatický výběr zaostřovacích bodů – raději si vždy zvolte jeden jediný bod autofocusu, kterým budete ostřit, abyste měli kontrolu nad tím, na co bude zaostřeno a také kde bude hloubka ostrosti začínat. Využít můžete i manuální ostření, které udělá stejnou službu. Při živém náhledu navíc uvidíte dostatečně na to, abyste zaostřili přesně.
Fotografie je i přes obtížné začátky krásným koníčkem nebo profesionálním způsobem obživy, který mnohdy přeroste v hlubokou vášeň. Chce to jen najít ten správný fotoaparát pro vás a zaměřit se na námět, který vás bude bavit. V tomhle případě například interiér.