Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak najít kvalitního fotografa

Ačkoliv jsou v dnešní době ceny fotoaparátů na historicky nejnižších příčkách, stále více lidí poptává služby profesionálních fotografů. Důvodem je touha po opravdu kvalitních záběrech, které nezkušení uživatelé svépomocí nevytvoří, a pochopitelně také používaná technika nebo zkušenosti s profesionálním focením. Ať už jde o firemní focení, focení svatby, těhotenské focení či focení na koncertech, vždy je potřeba vybrat vhodného fotografa a pokud nevíte jak na to, představíme si několik tipů.

Cena

Cena by neměla být jediným kritériem výběru, obzvláště tehdy, pokud dokáže fotograf nabídnout doplňkové služby navíc. U fotografů není potřeba vyhledávat nikoho ze vzdálených lokalit, jelikož se jedná o velmi častou profesi a profesionálních fotografů je ve většině měst dostatek. Nemusí to ovšem platit pro fotografy se speciálním zaměřením. Každý fotograf má svůj ceník a pokud jím nedisponuje je vhodné se na cenu poptat, ty se mohou mnohdy výrazně lišit. Zatímco někteří fotografové si účtují peníze za zakázku, mnoho z nich má hodinové sazby.

Zaměření fotografa je podstatné

Není fotograf jako fotograf, mnoho fotografů se úzce zaměřuje na specifický obor focení. Při výběru fotografa je vhodné na to myslet, zkušený fotograf by sice mohl obstát i mimo své zaměření, ale vhodnější je obrátit se na specialistu. Jedním ze specifických zaměření jsou svatební fotografové, kteří fotí kompletní průběh svatby. Zde je vhodné vybrat fotografa se zkušenostmi s tímto focením, aby byl takto významný okamžik zaznamenán opravdu kvalitně. Často se můžeme setkat i s produktovými fotografy, kteří dokáží profesionálně nafotit zboží, které bude vystaveno v katalozích, propagačních materiálech a na eshopu.

Ateliér a vybavení

Pokud je cílem modelingové focení, focení párů nebo focení průkazových fotek, je vhodné, aby fotograf disponoval vlastním ateliérem nebo měl možnost si ateliér pronajmout. Patřičná výbava je důležitá, aby došlo ke správnému nasvícení focené osoby. V ateliéru obvykle nechybí prvky k aranžování nebo různým efektům. Kvalitní fotograf obvykle používá širší škálu objektivů, případně i fotoaparátů. Pokud disponuje jen jedním poloprofesionálním fotoaparátem, jde povětšinou o nezkušeného začátečníka, který se snaží najít uplatnění. Při výběru se nebojte fotografa dotázat, jakou techniku má k dispozici.

Reference

Jen málokterý fotograf by se nechtěl pochlubit svými snímky. Ty by měly být jedním z rozhodujících kritérií, pro jeho výběr. Základem jsou rovněž webové stránky, kde jsou fotky vystavené. Při hledání vhodného fotografa je vhodné dát i na doporučení známých. Pokud hledáte například svatebního fotografa, je vhodné se optat známých na jejich vlastní zkušenosti s konkrétními fotografy.