Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Muňa muňa

Původ muňa muňa

Muňa muňa - krásný název, že? Pojďme se tedy nejprve podívat, odkud tato vzácná rostlina pochází. Pokud bychom sledovali její původ, dostaneme se až do dalekých jihoamerických And, konkrétně do Venezuely, Peru, Argentiny a Bolívie. U nás v Evropě zdomácnělo její používání teprve nedávno, ale tamním obyvatelům je známá již více než dva tisíce let. Poprvé byla popsána až v 17. století, kdy k nám doputovala za pomoci španělských dobyvatelů. U nás se dnes prodává v podobě čajů nebo extraktů.

Najdeme ji především ve vysokých nadmořských výškách v suchém prostředí. Svou výškou dosahuje až dvou metrů. Je snadno rozpoznatelná – má výrazně ochmýřenou lodyhu a její listy mají elipsovitý tvar. Na první pohled může připomínat naši českou meduňku. Najít ji můžeme také pod názvem tipollo nebo peperina.

Muňa muňa a její účinky

Během zpracování je využívána celá nadzemní část rostliny. Mezi nejdůležitější látky v jejím složení patří vápník, fosfor, flavonoidy, oleje a třísloviny. Ceněna je také pro svou pryskyřici. Často se s jejími výtažky můžeme setkat jako s prostředky k aromatizaci potravin. Také má výrazné mentolové aroma – takže ji lze použít i jako odpuzovač hmyzu.

V současné době ji využívají hlavně tamní obyvatelé Jižní Ameriky, ale postupně si k ní nacházíme cestu i my, Evropané. U nás stále probíhají pokusy v rámci jejího využití.

Výtažky rostliny se hodí nejen pro vnitřní, ale i pro vnější použití – používá se jako podpora pro rychlejší hojení drobných ran na pokožce.

Muňa muňa je silné přírodní antibiotikum a má výrazné antiseptické účinky. Pomáhá uvést do rovnováhy trávicí ústrojí. Její výtažky se využívají při léčbě žaludečních křečí, koliky a dalších obtíží. Je vhodná i při problematickém vylučování a problémech s trávením. Dokáže pomoci i při problémech s dýchacím ústrojím. Je výborná také jako podpora zraku a dokáže ho i zlepšit.

Jak připravit muňa muňa

Čaj z muňa muňa je výborný na ženské menstruační bolesti.

Nálev lze připravit stejným způsobem jako jiné bylinkové výluhy. Má typickou světle žlutou barvu a lehce mentolovou vůni. Nálev lze popíjet horký během zimních měsíců nebo studený v létě pro osvěžení.

Zaujal vás náš článek? Přečtěte si také Každá žena je krásná i bez diet – článek o propojení s přírodou a zdravém pohledu na sebe sama. Zaujmout vás muže také téma ženských kruhů.

Fotografie