Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat batoh na jednodenní výlet

Kam se chystáte

V první řadě si ujasněte, co s batohem budete podnikat. Chystáte se na túru do hor nebo budete většinu času ve městech chodit po muzeích či zoologických zahradách? Pokud se chystáte do terénu, tak budete pravděpodobně potřebovat batoh kolem 30 l, který pojme i pláštěnku, lékárničku a pití.

Se zvyšující se náročností výletů obvykle vzrůstá potřeba prostoru a vybavení, které budete nést na zádech. Polezete ferraty? Tak nezapomeňte na rukavice a přilbu. Možná si pomáháte při chůzi holemi a oceníte praktické držáky právě na hole.

Na aktivity v civilizaci nepotřebujete velký prostor, pokud nemáte děti a nemusíte nést všechny plyšáky sebou. Do města si vystačíte i s menším objemem kolem 10 litrů.

Design vs funkčnost

S náročnějším terénem rostou nároky také na funkčnost. Zaměřte se na nepromokavé materiály a u větších batohů na nosnost přezek. Vlastnosti batohu můžete ještě podpořit impregnací nebo koupí pláštěnky.

Na méně náročné aktivity si vyberte kvalitní batoh, který něco vydrží, ale můžete se zaměřit více na design než na funkčnost. Nebojte se sladit batoh s botami či bundou. Kdo říká, že pouze kabelka je pěkný dámský doplněk? Městské batůžky umí být také krásné.

Pohodlí nade vše

Pokud plánujete nosit těžší vybavení, tak si opravdu zaměřte na kvalitní a dobře padnoucí popruhy. Ramenům odlehčí také bederní a hrudní pás. Žádný pásek nebo přezka vás nesmí nikde tlačit. Když je batoh nepříjemný už v obchodě, tak počkejte po třech hodinách v terénu.

Vyrazte do obchodu osobně a nechte si poradit od prodavače. Vyzkoušejte několik modelů a nastavte si popruhy přesně podle sebe. Mají-li v obchodě závaží, tak batoh vyzkoušejte i s ním, protože prázdný batoh se nese o poznání lépe a některé detaily vám bez zátěže uniknou.

Zorganizovaný vnitřní prostor

Nezapomínejte ani na prakticky zorganizovaný vnitřní prostor. Menší batohy mají obvykle jen jednu vnitřní kapsu a případně několik menších postranních nebo předních kapes. Více kapes je praktičtější pro snazší hledání věcí.

Hledat v chumlu věcí mapu nebo peněženku je otravné a představte si, že se zraníte a lékárnička bude zahrabána pod deseti dalšími věcmi. Hezky zorganizovaný prostor vám zajistí pohodlí a na každé zastávce nebudete muset přeskládat celý obsah batohu.

Přečtěte si také Album fotek pro děti nebo Vyjížďka v přírodě.

Fotografie