Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

4 body, které vám pomohou vybrat ten nejlepší stan

1. Kolik lidí v něm bude spát

Vybírejte stan především podle kapacity. Na každou osobu počítejte alespoň 60 centimetrů na šířku. Ve stanu pro čtyři osoby se bez problému vyspí dva lidé, ale opačně to bohužel nefunguje. Vyrážíte-li stanovat s rodinou, tak můžete vsadit na velký stan nebo koupit rodinný stan s předsíní a oddělenými spacími prostory.

Stan s předsíní lze zakoupit s dvěma nebo i více spacími místnostmi. Pokud máte větší děti, tak oddělené spaní zajistí dostatek soukromí a zvýší se také pohodlí. Samozřejmě platí, že velké stany také více váží a proto nejsou nejvhodnější na čundr nebo na cyklovýlet.

2. Váha stanu

Jak bylo zmíněno výše, tak velké stany jsou těžší. Pokud plánujete spaní každý den na jiném místě a veškeré vybavení si nesete na zádech, tak investujte do lehkých stanů, které jsou skladné a nezaberou mnoho místa.

Pokud cestujete s rodinou, tak raději kupte dva menší a lehčí stany, které snadno unesete na zádech nebo připnete na kolo.

3. Barva

Možná si myslíte, že řešit barvu nemá smysl. Stan přece není módní doplněk, ale barva není jen estetický parametr. Světlé barvy odráží světlo a není v nich takové teplo. I v mírném přítmí je ve světlém stanu relativně dobře vidět.

Naopak ve stanu z tmavé látky vás první ranní paprsky nevzbudí a můžete si pohodlně přispat. Na druhou stranu jakmile vysvitne sluníčko, tak je v tmavém stanu okamžitě teplo. To se však velmi hodí při stanování při nižších teplotách.

4. Konstrukce stanu

  • Kopule

V současné době nejrozšířenější konstrukce stanu. Kopule je podepřená skládacími pruty, které se uprostřed kříží. Přestože jsou pruty samonosné, tak je důležité ukotvení stanu k zemi, aby vám za větru neuletěl.

  • Áčkové stany

S áčkovými stany se potkáte v kempech nebo tábořištích, některé jsou doplněny o podsadu a jsou během sezóny na jednom místě. Na principu áčka můžete koupit ultralevý stan nebo takzvané tarpy, které jsou skladné a vhodné na přenášení.

  • Vystřelovací stan

Stany vhodné spíše pro přesuny autem, protože jejich konstrukce je těžší a méně skladná. Velmi snadno se však staví. Stačí je rozbalit a stan se rozloží sám. Ideální pro rychlé postavení pokud přijedete potmě nebo nemáte čas.

Přečtěte si také Jak vybrat batoh na jednodenní výlet nebo Jak pečovat o kytaru, aby vám sloužila u táborových ohňů.

Fotografie