Jaké pomůcky pořídit?
Různé reklamy se nám snaží vnutit, že pro dítě potřebujete spoustu moderního vybavení. Samostatnou kapitolou jsou právě pomůcky na kojení nebo dudlíky. Co se týče kojení, tak nemusíte preventivně kupovat vůbec nic. Budete-li z porodnice odcházet a plně kojit, tak nemusíte mít ani lahvičku. Pokud kojit nebudete, tak vše bez problému zakoupíte ještě před propuštěním domů.
Co se týče lahviček, saviček a dudlíků, tak přes veškeré marketingové triky neexistuje žádný výrobek, který by stoprocentně imitoval ženskou bradavku. Při používání těchto pomůcek reálně hrozí, že dítě bude odmítat kojení a naopak vyžadovat krmení z lahve. Protože při krmení z lahve se nemusí příliš namáhat.
Co podporuje a zastavuje laktaci
Ještě před porodem si pečlivě nastudujte, jaké návyky vám pomohou se zvýšením laktace. Mnoho maminek si myslí, že nejdůležitější je dostatek živin a kvalitní strava. Ta je samozřejmě také důležitá, ale na prvním místě se zde řadí pravidelný a dostačující pitný režim. Kojení představuje velký výdej tekutin a měla byste vypít až 5 litrů tekutin.
Podle babských rad laktaci podpoří popíjení čistého teplého vývaru. Ten je v šestinedělí velmi doporučovaný také na regeneraci, protože obsahuje spoustu minerálů a dalších důležitých látek. Popíjet můžete také čistou vodu, teplé čaje nebo nápoje na bázi čekankového kořene (melta).
Co se týče kávy, tak do mateřského mléka přechází jen velmi malé množství kofeinu. Přesto není vhodné pít více než dva šálky kávy denně. Dále se vyhněte jakýmkoliv čajům, které mají ve složení mátu nebo šalvěj. Obě totiž brzdí laktaci a naopak se doporučují při odstavu dítěte.
Laktační poradkyně
V současné době máte také možnost využít služeb laktační poradkyně. Tyto ženy mají specializované kurzy a radí ostatním ženám, jak kojit. Jejich služby můžete využít ještě před porodem, při pobytu na oddělení šestinedělí, po návratu z porodnice nebo kdykoliv při výskytu problémů.
Před porodem se dozvíte mnoho praktických informací a rad pro nastartování laktace. Po porodu se setkáte v nemocnici s dětskými sestrami, které vám často předají rozporuplné informace. Přestože se nemocnice často pyšní baby friendly certifikáty, tak jejich rady mohou být spíše poškozující.
Tip: Uložte si kontakt na laktační poradkyni do telefonu a v případě potřeby ji po porodu kontaktujte. Problémy s kojením mohou negativně působit na psychiku a rychlý kontakt vám ušetří spoustu starostí.
Přečtěte si také Jak na pitný režim u dětí nebo Jak vybrat první botičky.