Vlastní prostor
Tento bod nikdy nepodceňujte. Věřte nám, že se vám může zdát, že ten koutek s pracovním stolem v obýváku budete mít přes den pro sebe, ale v praxi tomu tak často nebude. Potřebujete vlastní prostor, kde se budete cítit dobře a kde budete mít vlastní pořádek a především uklizeno. Stačí, aby byl státní svátek nebo byl partner nemocný a nebudete mít dostatečný klid. On vás nemusí nikdo přímo rušit, ale úplně stačí, když kolem vás občas někdo projde, aby si uvařil čaj nebo ohřál oběd. O dohánění práce o víkendech nebo během noci nemluvě – to zase budete rušit vy druhé.
Navíc se tím pádem budete muset přizpůsobovat s pracovní dobou ostatním a ta ne vždy vyhovuje všem stejně. Tím se dostáváme k dalšímu bodu a tím je čas, kdy pracujete.
Ranní ptáče nebo noční sova?
Nedá se nic dělat, ale ne všichni jsme ranní ptáčata. Někdo je noční sova a potřebuje svůj pracovní koutek, kam si může zalézt.
Pojí se s tím i druhá věc a tou je určitý vlastní režim. Většina lidí, když jde na homeoffice, má představu, že si nastaví pravidelný režim, aby nevstávali v deset dopoledne. Nařídí si budík a zjistí, že to ráno prostě nejde. A nejde to ani druhý den ani za týden nebo za měsíc. Nezvyknou si ani za půl roku.
Tady je důležité se zastavit a uvědomit si, že práce z domu se nutně nepojí s tím, že byste měli k počítači nebo do dílny sedat nutně brzo ráno jen proto, že je běžná pracovní doba a vy máte pocit, že byste měli. Pokud vám to vyhovuje, vstaňte klidně až dopoledne nebo naopak brzo ráno a běžte si třeba zaběhat, uvařte si, cvičte jógu nebo si čtěte. Aniž byste měli výčitky svědomí. Každý máme produktivní dobu jindy a někomu zkrátka vyhovuje, když začne pracovat ve dvě odpoledne.
Jídlo a pitný režim
Neodbývejte se. V žádném případě byste se neměli odbývat ani na pitném režimu, ani na jídle. Ve chvíli, kdy kolem vás nesedí kolegové, kteří si chodí pravidelně vařit čaj a udělají si pauzu na oběd a na svačinu, musíte na to pamatovat sami.
Vyplatí se uvařit si hned po ránu čaj a připravit si kromě snídaně třeba ještě ovoce. Můžete ho pozobávat během práce.
Vlastní pracovní morálka
Ta by měla stát vždy nad vším. Odložte mobilní telefony, nezapínejte sociální sítě a soustřeďte se pouze na práci. Pokud pracujete na počítači, ve chvíli, kdy si dáte pauzu, relaxujte jinak než na internetu. Jděte se projít, pomazlete se s domácím mazlíčkem nebo třeba jen vyneste odpadky. Nejde ani tak o samotnou činnost jako spíš o to změnit na chvíli to, co děláte.
Protáhnete se, oči si odpočnou, chvíli vás zaměstná něco jiného, změníte myšlenky.
Neberte telefony, nevyřizujte laskavosti
Může se stát, že po vás bude někdo něco chtít se slovy „ty jsi přece doma.“ A to opakovaně. Během práce nevyřizujte soukromé hovory ani nedělejte pro druhé laskavosti. Neberte si na sebe více úklidu jen proto, že vy jste přece doma. Opakovaně druhým připomínejte, že nezáleží, zda sedíte doma v posteli s notebookem nebo jste v kanceláři – stále je to vaše práce a z domu pracujete i proto, abyste ušetřili čas za cestu. Tak ho neplýtvejte na práci ostatních, kterou by si měli udělat sami.
Závěrem
Homeoffice není pro každého, ale ze začátku to chce především vydržet, abyste zjistili, zda vám bude nebo nebude vyhovovat. Jendo je jisté – časem si uděláte vlastní návyky a zjistíte, co vám vyhovuje, abyste udělali potřebnou práci v co nejkratším čase.
Práce z domu má spoustu benefitů. Můžete ráno vstát, zjistit, že se vám nic nechce a jít na výlet. Práci sice musíte dodělat večer nebo druhý den, ale ten den máte jen pro sebe.