Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak vybrat doplňky na chalupu?

Chalupnická klasika

Někdo miluje modernu a jeho byt je přesně tak zařízený – plný chytrých přístrojů, nového nábytku, nablýskaný, precizní. Chalupa ale může vypadat úplně opačně. Mnoho lidí upřednostňuje, pokud to na chalupě vypadá – zkrátka jako na chalupě. Ručně šité závěsy v červeno-bílé kombinaci, stejně laděný ubrus na stole, masivní dřevěný nábytek, dřevěné podlahy, trámy na stropech, základně zařízená kuchyňka, obyčejná sprcha. Leckomu na chalupě nevadí ani chemický záchod, když není jiné řešení. Zkrátka na chalupě jsme svolní opustit svůj běžný životní styl a žít aspoň na den či dva jako chalupáři. Protože Češi národem chalupářů vždy byli a budou.

Nádobí na chalupu

Je pravděpodobné, že na chalupě budete mít úplně jiné nádobí než doma. V chalupě máme rádi porcelánové talíře s různými vyobrazeními. Sklenice a hrnečky máme každý jiný a leckdy jsou to doslova retro kousky, protože takové se nám k chalupě hodí. Příbory jsou všelijaké a obvykle ne nové a naleštěné. Rádi máme na zdech pověšené pánve, kameninové formy na pečení, ručně malované hrnečky, plecháčky a různé kuchyňské náčiní. A co se týká hrnců, také jsou každý jiný, často i s jinými poklicemi, v různých barvách – ale komu to na chalupě vadí?

Dekorace na zdech

A jak si chalupu vyzdobit, aby vypadala správně chalupářsky? V kuchyni to bývá jasné, protože police i zdi máte plné různého pověšeného nádobí, které na jednu stranu zdobí a na druhou stranu se dá kdykoliv použít.

Obývací část si můžete vyzdobit podle toho, co máte rádi. Milujete květiny? Obrazy a keramika s touto tematikou jsou snadno k sehnání. Jste spíš lesní typ? Paroží, různé lovecké trofeje, obrazy s loveckými výjevy nebo třeba kožešiny nejsou ničím neobvyklým. Jste spíš rybářský typ? V tom případě se asi hlavním tématem vašich dekorací stanou ryby, rybářské náčiní a nebo trofejní úlovky. Nebo jste spíš na umění? Vyzdobte si zdi podle svého, fantazii se meze nekladou. Leckterá chalupa je doslova přeplácaná dekoracemi – ale když se vám v takovém prostředí bude příjemně přebývat, tak proč ne?

A co ven?

Máte zahrádku? Pokud máte zastřešenou pergolu, tak je skvělé udělat si na chalupě venkovní kuchyň. Dát si tam starší kredenc, stylový nábytek, vydláždit si sezení třeba i kameny. Nádobí může být také typicky chalupnické a kolem můžete rozmístit různé venkovní dekorace. Ať už půjde o sošky, vodní prvky, solární světla, květiny, zvonkohry, stylové hodiny či teploměry, pítka a krmítka pro ptáky. Vyzdobte si zkrátka venkovní prostředí tak, aby se vám na chalupě dařilo uvnitř i venku.

Přečtěte si také Jak vybrat kurz sebeobrany nebo Bez praxe i vzdělání – a přesto můžete mít řemeslnou živnost

Fotografie