Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Správná péče o parkety

Pravidelná péče o parkety

Základní péče o parkety je prováděna na sucho. Hrubé nečistoty zameťte koštětem nebo vysajte vysavačem s vhodným nástavcem na dřevěné podlahy. Důkladnější úklid proveďte setřením jemně navlhčeným hadrem.

Pokud podlaha potřebuje mokré čištění, tak si dejte záležet na důkladném vyždímání mopu nebo hadru. Nikdy nepoužívejte agresivní čističe – ideální je octová nebo mýdlová voda. Po vymopování ještě přetřete suchým hadrem a odsajte přebytečnou vlhkost.

Parkety ošetřené olejem je čas od času potřeba znovu ošetřit. Poslouží vám k tomu leštěnka s olejem nebo přímo speciální olej na ochranu parket. Oboje koupíte v hoby marketu. Důkladné ošetření vám provede specializovaná firma.

Šestero správné péče

  1. Vlhkost pod kontrolou

Dřevo nemá rádo vlhkost. Ve vlhku bobtná a je náchylnější k plísním. Pokud trváte na parketách ve vlhkém domě, tak je nechte naimpregnovat.

  1. Stálá teplota

Parkety vyžadují stálé prostředí. Rychlé změny vlhkosti ani tepla jim neprospívají. Smršťování a bobtnání parket lze slyšet a v extrémních případech si všimnete vyboulení.

  1. Nábytek s ochranou

Všechny dřevěné podlahy včetně parket jsou náchylné na poškrábání. Veškeré nožky nábytku opatřete ochrannými návleky. Máte-li parkety v pracovně, tak si pořiďte židli speciálně určenou na tvrdé dřevěné podlahy.

  1. Pozor na poškrábání

Škrábance se vám dříve nebo později nevyhnou. Dobrá zpráva je, že parkety lze renovovat a zbrousit, ale pro delší životnost se škrábancům vyhýbejte.

Parkety lze poškrábat při stěhování nábytku, abrazivními čističi nebo pouhým hrubším smetím. Proto vždy zametejte koštětem s jemnými štětinami a nábytek nešoupejte po podlaze, ale přenášejte ho vzduchem.

  1. Žádné agresivní prostředky

Vždy na parkety používejte speciální přípravky na dřevo. Agresivní chemické prostředky na parkety rozhodně nepatří a rapidně snižují jejich životnost. Nevhodný čistič může zanechat nevzhledné skvrny, které lze odstranit jedině zbroušením.

  1. Chraňte před tekutinami

Jakmile se vám na parkety vylije hrnek s vodou nebo převrhnete kyblík při vytírání, tak ihned zasáhněte. Vezměte savý ručník nebo utěrku a snažte se přebytečnou vodu, co nejlépe odsát.

Při vylití většího množství vody se tekutina dostane mezi parkety a dřevo může nabobtnat. Máte-li doma vysoušeč vzduchu, použijte jej a snažte se veškeré vody zbavit.

Renovace parket

Zbroušení parket je ideální na renovaci. Zvládnout jej můžete sami, ale lze si najmout i specializovanou firmu, která vám parkety zbrousí a také ošetří oleji. Takto lze zrenovovat i roky zanedbané parkety, které bývají ve starších domech. Ve finále získáte podlahu jako novou s minimem úsilí.

Fotografie