Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Jak si správně čistit zuby

Hygiena dutiny ústní a čištění zubů je každodenní rutina kultivovaného člověka. Správné čištění není ale postavené pouze na použití kartáčku. Důležitou součástí by mělo být i použití mezizubního kartáčku a popřípadě zubní nitě.

 

Jako první podstatná věc je výběr ideálního zubního kartáčku. Kartáček, pokud možno, vyberte s menší hlavicí a měkkými štětinkami. Princip kvalitního čištění zubů není ve velkém přítlaku, spíše naopak. Kartáček uchopte jako tužku, tím zamezíte zbytečnému vysokému tlaku na zubní sklovinu. Nasměrujte kartáček tak, aby polovina štětin sahala na zuby a druhá polovina na dáseň. Úhel kartáčku nemějte kolmý, ale spíše lehce nakloněný. Pak již můžete jemně a důkladně začít kroužit po jednotlivých zubech. Každý zub zkuste kartáčkem obkroužit minimálně desetkrát. Plošky stoliček poté vyčistěte pohybem dopředu a dozadu. Při čištění nezapomeňte na vnitřní stranu zubů! 

 

K důkladné zubní hygieně patří i vyčištění mezizubního prostoru. Jen tak zajistíte vašim zubům zdraví a zamezíte tvorbě kazů kvůli zbytečnému namnožení bakterií. Také předejdete zánětu dásní. K vyčištění prostoru mezi zuby použijte mezizubní kartáček. Vyberte si alespoň 2 šířky, protože ne všechny prostory mezi zuby máme stejné. S pořízením velikosti vám jistě ráda poradí dentální hygienistka. Kartáček zlehka zasuňte šikmo do mezery zubů. Po zavedení jej zatlačte, aby byl kolmo a minimálně 2 krát se pokuste kartáčkem napsat pomyslné písmeno x. Poté jej vyjměte a pokračujte dál.

 

Pokud se někam s mezizubním kartáčkem nedostanete, použijte mezizubní nit. Ustřihněte si dostatečně dlouhý kus nitě, obmotejte si jej kolem prstů a pilovitým pohybem nit zaveďte mezi zuby. Poté ji zahněte kolem jedné hrany zubu do tvarů C a suňte ji po zubu dolů a zpět nahoru. Postup opakujte i na hraně druhého zubu. Pokud si nevíte rady, při návštěvě dentální hygieny si použití zubní nitě můžete pod dohledem nacvičit.

 

Jestliže chcete být opravdu precizní, pořiďte si i jednosvazkový kartáček. S ním se zaměřte na prostor mezi zubem a dásní a také prohlubně mezi jednotlivými zuby. Zase zde platí pravidlo, že při použití na kartáček netlačte a jemně s ním provádějte krouživé pohyby po zubech.

 

Zuby je důležité čistit poctivě každý den ráno a večer, nemusí se čistit po každém jídle. Nepodceňujte také výběr správné pasty s fluoridem a pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny.

 

Na dentální hygienu se můžete objednat do Stomatologického centra Erbenova. Jedná se o nové profesionální centrum, které zajišťuje profesionální komplexní zubní péči. Jestliže chcete využít služby tohoto centra, neváhejte zavolat a objednat se. V případě dotazů vyplňte formulář na webových stránkách stomatologie-erbenova.cz.

Fotografie